Bitcoin Blockchain’in bir yan ürünü yani bizim asıl bilmemiz gereken teknoloji blockchaindir. 2500 üzerinde dijital para mevcut ve bu dijital paraların neredeyse çoğu blockchain alt yapısını kullanmaktadır. bizim hayatımızın bir parçası olan asıl şey blockchain ve bitcoindir. 

 

Blockchain hiçbir aracıya ihtiyaç duymadan oluşan zincirleme bir sistemdir. Örnegin evlenecek olan bir çift nikah kıydığında verilen evlilik cüzdanı yerine bir zincirleme halkaya konulur  ve o halka ömür boyu saklanır. Ve milyonlarca bilgisayar üzerinde bütün işlemler saklanmış oluyor. buda hacklenmesi çok zor olan bir durum. bir bilgisayarda saklı olsa bir hacker onu silebilir ama milyonlarca bilgisayarda o bilgi saklı kalır.

Bir diğer örnek ise örnegin bir televizyon veya telefon alacaksınız o da blockchain halkasına eklenir. Bitcoinde de aynı durum mevcut para aldınız sattınız halkanıza eklenir. Bitcoin bir dijital paradır. Bitcoini fiziki olarak elinizde tutamazsınız ama tüm dünyada istediğiniz alışverişi yapabilirsiniz, bitcoin atm si bile istanbul nişan taşında mevcuttur. 

Bitcoin arkasında bir merkez olmayan, devlet olmayan, ve basılmayan bir dijital paradır.

Dünyada bir çok sahte para mevcut bankalar önlem alıyor devletler önlem alıyor, ama sahte para günümüzde çok geziyor, ama bitcoinin sahtesini çıkarmak imkansızdır. Diğer paralara göre en güvenli paradır.

Eskiden doların karşısında altın vardı ve bu yıkıldı, bitcoinin arkasında kimse yoktur, arkasında devlet olmayan ve merkez olmayan bir para birimini suan tüm dünya kabul etmek üzere. ve bitcoin bir algoritmadır, 

Bizler bitcoine inandığımız sürece bu dijital para çok çok değerli olacaktır. Şuan bir #Bitcoin yaklasış 5000 $ seviyesinde 🙂

Gelecek açısından çok değerlidir. Emin çapanın bir videosunda anlatıldığı gibi londrada metrodan yükleme yaparken , kredi kartı kabul ediyor , dolar kabul ediyor, ve bitcoin kabul ediyor , yavaş yavaş bitcoin tüm dünyaya yayılıyor , dijital paralar geleceğin bir parası olacaktır. ( Emin Çapa )

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here